Trasa 2 (12,9 km, 3.15 h):
Chrząstawa Mała – Wojnowice – Ratowice – Zakrzów Kotowice

Chrząstawa Mała – 3,1 km – Wojnowice – 4,5 km – Ratowice – 3,2 km – Kotowice – 2,1 km – Zakrzów Kotowice

Żeby zobaczyć przebieg trasy kliknij ikonkę „zobacz wszystkie warstwy danych”

Dojazd – stacja Chrząstawa Mała na remontowanej linii Wrocław Sołtysowice – Jelcz-Miłoszyce (planowane zakończenie robót w połowie 2021 r.). Do czasu zakończenia remontu możliwość rozpoczęcia trasy na stacji Czernica Wrocławska (linia Wrocław – Jelcz-Laskowice). Stacja Zakrzów Kotowice na linii Wrocław – Jelcz-Laskowice (D7), kursują tędy pociągi Kolei Dolnośląskich w relacjach Jelcz-Laskowice – Wrocław Główny/Oleśnica/Milicz/Krotoszyn i pojedyncze połączenia w relacjach Jelcz-Laskowice – Rawicz/Legnica/Lubin/Głogów.

Trasa biegnie przez Dolinę Odry. Ze stacji Chrząstawa Mała idziemy przez Wojnowice z kościołem św. Wawrzyńca i obok dawnego obozu Rattwitz do Ratowic z kościołem św. Antoniego Padewskiego. Przekraczamy Odrę jazem i śluzą Ratowice, po czym przez Lasy Siechnickie, skrajem Kotowic z kościołem Najświętszego Serca PJ, docieramy na stację Zakrzów Kotowice.

Trasa zaczyna się na stacji Chrząstawa Mała.

Stacja Chrząstawa Mała położona jest na linii Jelcz-Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice, zbudowanej przez koleje pruskie na odcinku do Dobrzykowic Wrocławskich w 1912 r. i przedłużonej w 1922 r. do Wrocławia Sołtysowic. Linię zelektryfikowano w 1987 r., w 2000 r. zamknięto ruch pasażerski. Od 2019 r. tory są w remoncie w celu przywrócenia połączeń pasażerskich, który ma się skończyć w połowie 2021 r. Na przystanku Chrząstawa Mała znajdowała się stylowa poczekalnia w duchu Heimatstil, obecnie posiada on jeden peron. Do czasu zakończenia prac można skrócić trasę i rozpocząć ją na stacji Czernica Wrocławska.

Ze stacji idziemy ul. Kolejową i Stawową do skrzyżowania koło stawu, gdzie dociera żółty Szlak Wokół Wrocławia im. Bronisława Turonia, którym będziemy się poruszać do końca trasy. Boczną ul. Stawową oraz ul. Gajową opuszczamy Chrząstawę Małą i przekraczamy tory. Bitą drogą przez las docieramy do szosy Nadolice Wielkie – Miłoszyce, którą przecinamy zygzakiem. Szutrową ul. Polną obok fermy osiągamy Wojnowice. Można tu podejść 700 m w prawo ul. Główną do kościoła św. Wawrzyńca.

 

Późnobarokowy kościół św. Wawrzyńca wzniesiono w latach 1801-03 i przebudowano w latach 1840-42, powstały wtedy sygnaturka, przedsionek i obecny kształt dachu.

Poprzednia szachulcowa świątynia spłonęła w 1795 r. W 1889 r. dostawiono neoromańską ceglaną wieżę, a w 1934 r. dwie przypory. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XIX w. Pod kościołem stoi krzyż kamienny oraz pomnik poległych w I wojnie światowej.

Ul. Akacjową opuszczamy Wojnowice, drogą gruntową skrajem lasu, a następnie zygzakami przez pola docieramy do przejazdu na linii kolejowej Wrocław – Jelcz-Laskowice na obrzeżach Czernicy. Drogą wzdłuż torów można tu dojść ze stacji Czernica Wrocławska. Skręcamy w ruchliwą szosę nr 455 Wrocław – Jelcz-Laskowice, mijamy zalane wodą wyrobisko piaskowni i pomnik dawnego obozu Rattwitz.

Arbeitserziehungslager Rattwitz działal w latach 1940-43. Przebywało w nim ok. 2 tys. Polaków, Ukraińców, Francuzów i więźniów innych narodowości, którzy pracowali m.in. przy budowie zakładów Kruppa w Jelczu. Na miejscu cmentarza ofiar postawiono w 1967 r. pomnik.

Skręcamy w lokalną szosę, która prowadzi nas do Ratowic. Idziemy ul. Wrocławską mijając dawny słup milowy. Nad brzegiem Odry ulica skręca wzdłuż biegu rzeki, docieramy do skrzyżowania z ul. Odrzańską. Szlak skręca tu w prawo, warto jednak podejść 400 m prosto w kierunku kościoła św. Antoniego Padewskiego.

Neoromański kościół św. Antoniego Padewskiego zbudowali w 1894 r. ewangelicy wg projektu Benna Kohlera. Posiada on trójkondygnacyjną wieżę o wys. 34 m. Obok znajduje się uszkodzony pomnik poległych w I wojnie światowej. W pobliżu stoi ciekawy budynek dawnej karczmy sądowej o secesyjnej dekoracji i ceglany budynek szkoły z wieżyczką.

Skręcamy w ul. Odrzańską. Opuszczamy Ratowice i przecinamy szeroko rozlaną Młynówkę Jelecką. Docieramy do położonego na Odrze jazu Ratowice, którym przekraczamy rzekę.

Jaz Ratowice składa się z trzech przęseł, każde długości 32 m z zamknięciem klapowym, spad wynosi 2,64 m. Zbudowany został w 1914 r., przebudowany w 1996 r. i ponownie w latach 2020-21.

Docieramy do śluzy Ratowice, gdzie przekraczamy kanał żeglugowy Odry.

Śluza Ratowice zbudowana została w latach 1910–11. Posiada wymiary 187 x 9,6 m, przy spadzie wynoszącym 2,4 m.

Drogą bitą idziemy wzdłuż kanału i przez nadrzeczne łąki. Teren ten objęty jest ochroną jako Obszar Natura 2000 Grądy Odrzańskie. Wkraczamy w las łęgowy, docierając po chwili do brukowanej ul. Odrzańskiej w Kotowicach. Idąc w przeciwnym kierunku możemy dotrzeć do wieży widokowej w Utracie (1,8 km). Na skraju wsi skręcamy w drogę polną, biegnącą koroną wału. Idąc prosto możemy dotrzeć po 150 m do centrum Kotowic z kościołem Najświętszego Serca PJ.

Kościół Najświętszego Serca PJ pochodzi z 1924 r., na wieży znajduje się dzwon z 1911 r.

Mijamy zabudowę wsi, w lesie po prawej widać oczka wodne i starorzecza. Wkraczamy w las, idąc wzdłuż ul. Kolejowej. Docieramy do skrzyżowania koło stacji kolejowej Zakrzów Kotowice, znajdowało się tu schronisko Jungfernsee Baude z lat 30. XX w. Szlak żółty skręca tutaj w lewo, idąc prosto można dotrzeć do stacji, gdzie kończymy naszą trasę.

Przystanek Zakrzów Kotowice położona jest na linii Wrocław Brochów – Jelcz-Laskowice – Opole Groszowice, zbudowanej przez koleje pruskie w 1909 r. Linia otrzymała dwa tory, miała służyć głównie ruchowi towarowemu, odciążając zatłoczoną trasę przez Brzeg. W 1945 r. zniszczono most kolejowy na Odrze w kierunku Czernicy, w związku z tym do czasu jego odbudowy w 1959 r. pociągi kończyły bieg w Zakrzowie Kotowicach. Po odbudowie na odcinku Siechnice – Czernica pozostawiono jeden tor. Linię zelektryfikowano w 1987 r.

Przystanek Zakrzów Kotowice posiada peron, który pełnił do 1945 r. funkcję wyspowego, kiedy linia posiadała jeszcze dwa tory. Wchodzi się na niego przez przejście pod wiaduktem, obok stoją domy mieszkalne dla dawnych pracowników kolei. Na peronie przed 1945 r. stała stylowa poczekalnia z kasą w duchu Heimatstil. Obecnie z przystanku chętnie korzystają turyści i wędkarze, udający się nad pobliskie Jeziora Panieńskie i Dziewicze oraz Lasy Siechnickie. Nazwa przystanku jest nieco myląca, obsługuje on pobliskie Kotowice, do Zakrzowa jest 5 km.

Wrocław i okolice:

Zapisz się do Newslettera

Wyślij mi swój biuletyn (możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

 

Zapisz się do Newslettera

Wyślij mi swój biuletyn (możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

 

Zapisz się do Newslettera

Wyślij mi swój biuletyn (możesz zrezygnować w dowolnym momencie).